Home News Herts Major League 2017: Hemel A - round 2
 

HHSC Opens

9th December 2018
Alan Doyle Memorial Sprint
(Level 3)
 
18th/19th May 2019
Spring Development (Level 3)
(details to follow)

Swim Manager

Swim-Manager-Logo-2x

Forthcoming Events

Sat Nov 24, 2018
Black Lion Winter Open Meet
Sat Dec 01, 2018
CoStA Winter Open
Sat Dec 08, 2018 @08:00
National Arena League 3/3
Sun Dec 09, 2018
HHSC Alan Doyle Memorial Sprint
Sat Jan 05, 2019
Herts Major League 1/3

Club Calendar

November 2018
S M T W T F S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
Herts Major League 2017: Hemel A - round 2
Written by Andrew Farrow   
Monday, 27 February 2017 10:01
37 top 3 finishes including 10 first places out of 49 events secured Hemel A a strong 3rd place in the Division 1 gala, just 8 points behind the second placed team.  Despite many swimmers competing in the same events that they swam at Counties a month ago there were 25 PBs in 49 events and six new Club age group records, with herts major a rd2 2017 
Grace Cawley breaking an eight year old 50 breast record, Millie Herbert setting a new 100 breast record, Alice Fender setting new records in both the 100 free and breast, and Ashley Coombs and Sam Gaines breaking their existing records in the 100 free and 100 fly respectively.

Individual first places were achieved by Jack Spence (open 100 free), Mattias Morse (u14 100 breast and 100 fly), Grace Cawley (u12 50 breast), Ashley Coombs (u16 100 free) and Jack Christie (open 100 breast).  Relay firsts were achieved by the boys open quartet in both their medley and free events (Josh Gaines, Jack Christie, Joel Green and Jack Spence), the girls u12 free quartet (Freya McDonagh, Tilly Stratford, Freya Goad and Grace Cawley) and in the final squadron where the team of Grace Cawley, Nathan Whiting, Jess Walters, Mattias Morse, Shona McKenna, Alice Fender, Ashley Coombs and Jack Spence clinched a thrilling finale to the evening coming back from third place after 6 legs to win with time to spare.

Individual second and third places were achieved by Alice Fender, Tilly Stratford, Henry Newbury-Kemp, Sam Gaines, Millie Herbert, Keelin McKenna, Josh Gaines, Shona McKenna, Nathan Whiting, Cameron Clark, Tilly Beckwith, Lewis Clark, Seve Carrillo de Albornoz, Georgia Purkis, and Sam Ward.

Relay second and thirds were achieved by the girls open free and medley relay quartet (Keelin McKenna, Alice Fender, Rebecca Hopper and Rebecca Sewell), the girls u16 medley and free quartet (Izzy Anderton, Georgia Purkis, Leanne Abrey and Shona McKenna), the boys u16 medley and free relay quartet (Cameron Clark, Joe Coldwell, Sam Gaines and Ashley Coombs), the girls u14 free medley and relay quartet (Freya Beresford, Jess Walters, Millie Anderton and Tilly Beckwith), the boys u14 free and medley relay quartet (Niall Marsden, Sam Ward, Lewis Clark and Mattias Morse).
 

Follow us on Twitter